Cyklo-SoS : Slováci okolo Slovenska - prezentuje rôzne moje cesty s priateľmi okolo Slovenska

Myšlienka cesty okolo Slovenska vlastnou silou vznikla pred 10 rokmi, keď som v 1998 s kolegami z práce prešiel českú hranicu zo severu na juh v kombinácii pešo a so splavom Moravy. O rok nato som prešiel sám od západu na východ poľskú hranicu. V roku 2000 som v máji pokračoval s priateľmi po rakúskej hranici v splave Moravy po Devín a odtiaľ na bicykloch po trojmedzie v Čuňove. V auguste sme vo dvojici zrealizovali zostatok, severnú časť ukrajinskej hranice pešo a od Vyšného Nemeckého na juh a popri maďarskej hranici až do Bratislavy na bicykloch. Bola to moja prvá pravá diaľková jazda a prvých 1000 km na ťažko na bicykli....


2023 - NAJVYŠŠIE VRCHY SLOVENSKÝCH POHORÍ
Aktuálne prebiehajúci pokus o zdolanie najvyšších vrcholov všetkých 57-ich slovenských pohorí-
 • 2023 Krátke info, mapa a pripravovaná fotogaléria • 2022 - PONITRIANSKA MAGISTRÁLA
  Fajný 5 dňový prechod inovovanou trasou Ponitrianskej magistrály na trase Handlová, Veľký Grič, Vtáčnik, Chata pod Končitou, Hrádok, Jaseňová skala, Kláštorská skala, Veľké Pole, Areál zdravia Jedľové Kostoľany, zrúcanina Hrušov, Skýcov, útulňa Javorinka, Veľký Tríbeč, Veľký Lysec, Kostoľany pod Tribečom, Jelenecká gaštanová, hrad Gýmeš, Studený hrad, bufet pri Chate pod Gýmešom a ubytovanie u Forgáča v Jelenci, Žirany, Žibrica, Zobor, Pyramída a Nitra. Trasu v gpx nájdete neskôr na mojej stránke
 • 2022 Krátke info, gpx a fotogaléria • 2020 - KRÍŽOM KRÁŽOM SLOVENSKOM.
  Opäť som vyrazil na ďalšiu cykloexpedíciu Slovenskom. Plánom bolo ísť z najzápadnejšieho bodu na najvýchodnejší, potom na najnižší, z neho na najvyšší cyklistický. Presun na najsevernejší a z neho na najjužnejší bod Slovenska. A popri Malom Dunaji doomov do Bratislavy.
 • 2020 informácie a fotogaléria . • 2019 - CESTA HRDINOV SNP : Z DUKLY NA DEVÍN.
  Známe "Človek mieni, Pán Boh mení" platilo tohto roku u mňa dvojnásobne. Na prvoplánovaný prechod Karpatského oblúka s cieľom GPS zamerania som nezohnal financie a náhradnú akciu som musel z dôvodu rodinnej tragédie odvolať. A tak som bol rád, že som si našiel začiatkom septembra aspoň dva týždne pre tretiu akciu. Z tejto núdze sa stala cnosť a bol to zámer prejsť Cestu hrdinov SNP za necelých 18 dní s priemerom maratónu na deň, čo sa mi nezdalo nereálne zdolať. Fungovať celý deň som zvyknutý z práce, problémom však boli krátiace sa dni. Ale pekne po poriadku ....
 • 2019 Informácie a fotogaléria • 2012 - Cesta okolo Slovenska na bicykli na jar.
  Po roku plánovania plánujem 5.5.2012 síce s týždenným meškaním, ale predsa vyraziť na cestu Okolo Slovenska na bicykli. Pôvodne som mal v pláne spojiť to aj s cestou Okolo Čiech, ale asi som nezaujal žiadneho sponzora, tak to zrealizujem za svoje na etapy. Čechy pôjdem po prázdninách, keď budú penzióny prázdnejšie. Už som išiel okolo Slovenska v zime, ale touto letnou variantou sa chcem priblížiť k hranici na maximum. Takže ma čaká množstvo neznámych úsekov, ktoré musím preskúmať, aby sa dali pohodlne a bezpečne prejsť na bicykli.
 • 2012 Denník jarnej cesty okolo Slovenska.
 • 2012 Fotogaléria jarnej cesty okolo Slovenska. • 2011 - Za vodnými mlynmi Žitného ostrova na bicykli.
  Ak radi cestujete a poznávate prekrásne kúty Slovenska, dovolím si ponúknuť Vám typ na nenáročný cyklovýlet v nádhernom prostredí, vhodný i pre rodiny s deťmi. Táto cesta Vám umožní spoznať zákutia Malého Dunaja a Klátovského ramena, pozrieť si posledné zachované technické unikáty našich predkov v podobe všetkých vodných mlynov medzi Bratislavou a Komárnom.
 • 2011 mapa a popis trasy Za vodnými mlynmi Žitného ostrova na bicykli. • 2011 - Okolo vodného diela Gabčíkovo a ramenami Dunaja.
  Ako malý chlapec som sa preháňal na bicykli lužnými lesmi za bratislavským Slovnaftom medzi ramenami Dunaja a kúpal sa v tyrkysovej vode bágroviska, ktoré pohltilo vodné dielo Gabčíkovo spolu s obrovskými stromami a nádhernými zákutiami. Pri cyklovýletoch južnou stranou vodného diela som si medzi Vojkou nad Dunajom a Bodíkmi všimol červenú turistickú značku, ktorá vchádzala hlbšie do ramenného systému. Našiel som ju i v mape a dlho plánoval výpravu na preskúmanie tejto trasy. Peši je to celodenná túra z Čuňova do Gabčíkova, jediných najvhodnejších miest s dopravným spojením. Ako najvhodnejší dopravný prostriedok mi pripadol v úvahu iba bicykel a viera, že to tam bude preň zjazdné. Konečne som si našiel voľnú septembrovú sobotu s nádherným slnečným počasím a vyrazil. Tento môj okruh má 125 km, čo dokáže trochu trénovaný cyklista zvládnuť úplne v pohode ....
 • 2011 mapa a popis trasy Okolo vodného diela Gabčíkovo a ramenami Dunaja. • Po zrealizovaní cyklotreku z juhu na sever Slovenska som dostal ešte väčšiu chuť na ďalší, trochu náročnejší a to zo západu na východ (923 km/8 dní). Prečo v tomto smere? Vždy volím na rozjazdenie rovinatejšie etapy. Keď je začiatok bližšie, môžem kvôli počasiu ľahšie manipulovať so štartom i keď v tomto prípade termín realizácie (14.8.-21.8.2010) bol určený dávno predtým nahlásenou dovolenkou. Trasa musí okrem dvoch najvzdialenejších horizontálnych bodov opäť prechádzať stredom Európy a stredom Slovenska a aby som si to ešte viac skomplikoval, rozhodol som sa navštíviť svoje a aj rodisko J.Hollého, Bradlo a Košariská, ktoré sú rodiskom M.R.Štefánika. Aby táto buditeľská trasa bola kompletná, presmeroval som ju na Uhrovec, zase rodisko Ľ.Štúra a A.Dubčeka. Ako výškový bonus som si naplánoval výstup na Kráľovu hoľu.
 • 2010 Slovenskom zo západu na východ - fotky
 • 2010 Mapa ( klikni na obrázok pre zväčšenie) : • Ísť na bicykli z najjužnejšieho bodu Slovenska na najsevernejší (500 km/4 dni) cez stred Európy a Slovenska som mal v pláne už dávnejšie, ale zrealizovanie tejto (2.7.-5.7.2010) a ďalších ciest po Slovensku som si dal za cieľ v tomto roku. Jednak pod vplyvom minuloročnej práce na štúdii cyklotrás v banskobystrickom kraji, ale i mojom presvedčení, že na Slovensku je množstvo hodnotných diaľkových cyklotrekov, ale nik o nich nevie. Vždy chcem vytvoriť najlogickejšiu variantu po bezpečných cestách a zaujímavých miestach, s využitím a prepojením už existujúcich cyklotrás.
 • 2010 Slovenskom z juhu na sever - fotky
 • 2010 Mapa ( klikni na obrázok pre zväčšenie) : • 2009-Cesta okolo Slovenska na bicykli v zime (rok 2009 za 26 dní 2 100 km, obvod Slovenska je 1 672 km) je len logickým vyvrcholením môjho snaženia prejsť ju v kuse a upútať na krásy Slovenska a možnosti diaľkovej cyklistiky v okolí hranice. Vďaka obmedzeniam v minulosti je pohraničie prírodne zachovalé, cesty sú síce nižšej kvality, ale o to je tam menšia premávka a pre cyklistov sú bezpečnejšie. A ak tam v lete zavítajú nejakí cykloturisti, potom toto snaženie propagácie tejto cyklotrasy nebolo márne, pretože tieto regióny tam turistov potrebujú.
 • 2009 Denník zimnej cesty okolo Slovenska
 • 2009 Pôvodná fotogaléria fotiek zo zimnej cesty okolo Slovenska
 • 2009 Doplnená fotogaléria fotiek zo zimnej cesty okolo Slovenska
 • 2009 Mapa ( klikni na obrázok pre zväčšenie) :
 • 2023