Cyklo-SoS : Slováci okolo Slovenska - prezentuje rôzne moje cesty s priateľmi okolo Slovenska

Myšlienka cesty okolo Slovenska vlastnou silou vznikla pred 10 rokmi, keď som v 1998 s kolegami z práce prešiel českú hranicu zo severu na juh v kombinácii pešo a so splavom Moravy. O rok nato som prešiel sám od západu na východ poľskú hranicu. V roku 2000 som v máji pokračoval s priateľmi po rakúskej hranici v splave Moravy po Devín a odtiaľ na bicykloch po trojmedzie v Čuňove. V auguste sme vo dvojici zrealizovali zostatok, severnú časť ukrajinskej hranice pešo a od Vyšného Nemeckého na juh a popri maďarskej hranici až do Bratislavy na bicykloch. Bola to moja prvá pravá diaľková jazda a prvých 1000 km na ťažko na bicykli....


2020 - KRÍŽOM KRÁŽOM SLOVENSKOM.
Opäť som vyrazil na ďalšiu cykloexpedíciu Slovenskom. Plánom bolo ísť z najzápadnejšieho bodu na najvýchodnejší, potom na najnižší, z neho na najvyšší cyklistický. Presun na najsevernejší a z neho na najjužnejší bod Slovenska. A popri Malom Dunaji doomov do Bratislavy.
 • 2020 Úvod, zápisky z cesty a fotogaléria . • 2019 - CESTA HRDINOV SNP : Z DUKLY NA DEVÍN.
  Známe "Človek mieni, Pán Boh mení" platilo tohto roku u mňa dvojnásobne. Na prvoplánovaný prechod Karpatského oblúka s cieľom GPS zamerania som nezohnal financie a náhradnú akciu som musel z dôvodu rodinnej tragédie odvolať. A tak som bol rád, že som si našiel začiatkom septembra aspoň dva týždne pre tretiu akciu. Z tejto núdze sa stala cnosť a bol to zámer prejsť Cestu hrdinov SNP za necelých 18 dní s priemerom maratónu na deň, čo sa mi nezdalo nereálne zdolať. Fungovať celý deň som zvyknutý z práce, problémom však boli krátiace sa dni. Ale pekne po poriadku ....
 • 2019 Informácie a fotogaléria • 2012 - Cesta okolo Slovenska na bicykli na jar.
  Po roku plánovania plánujem 5.5.2012 síce s týždenným meškaním, ale predsa vyraziť na cestu Okolo Slovenska na bicykli. Pôvodne som mal v pláne spojiť to aj s cestou Okolo Čiech, ale asi som nezaujal žiadneho sponzora, tak to zrealizujem za svoje na etapy. Čechy pôjdem po prázdninách, keď budú penzióny prázdnejšie. Už som išiel okolo Slovenska v zime, ale touto letnou variantou sa chcem priblížiť k hranici na maximum. Takže ma čaká množstvo neznámych úsekov, ktoré musím preskúmať, aby sa dali pohodlne a bezpečne prejsť na bicykli.
 • 2012 Denník jarnej cesty okolo Slovenska.
 • 2012 Fotogaléria jarnej cesty okolo Slovenska. • 2011 - Za vodnými mlynmi Žitného ostrova na bicykli.
  Ak radi cestujete a poznávate prekrásne kúty Slovenska, dovolím si ponúknuť Vám typ na nenáročný cyklovýlet v nádhernom prostredí, vhodný i pre rodiny s deťmi. Táto cesta Vám umožní spoznať zákutia Malého Dunaja a Klátovského ramena, pozrieť si posledné zachované technické unikáty našich predkov v podobe všetkých vodných mlynov medzi Bratislavou a Komárnom.
 • 2011 mapa a popis trasy Za vodnými mlynmi Žitného ostrova na bicykli. • 2011 - Okolo vodného diela Gabčíkovo a ramenami Dunaja.
  Ako malý chlapec som sa preháňal na bicykli lužnými lesmi za bratislavským Slovnaftom medzi ramenami Dunaja a kúpal sa v tyrkysovej vode bágroviska, ktoré pohltilo vodné dielo Gabčíkovo spolu s obrovskými stromami a nádhernými zákutiami. Pri cyklovýletoch južnou stranou vodného diela som si medzi Vojkou nad Dunajom a Bodíkmi všimol červenú turistickú značku, ktorá vchádzala hlbšie do ramenného systému. Našiel som ju i v mape a dlho plánoval výpravu na preskúmanie tejto trasy. Peši je to celodenná túra z Čuňova do Gabčíkova, jediných najvhodnejších miest s dopravným spojením. Ako najvhodnejší dopravný prostriedok mi pripadol v úvahu iba bicykel a viera, že to tam bude preň zjazdné. Konečne som si našiel voľnú septembrovú sobotu s nádherným slnečným počasím a vyrazil. Tento môj okruh má 125 km, čo dokáže trochu trénovaný cyklista zvládnuť úplne v pohode ....
 • 2011 mapa a popis trasy Okolo vodného diela Gabčíkovo a ramenami Dunaja. • Po zrealizovaní cyklotreku z juhu na sever Slovenska som dostal ešte väčšiu chuť na ďalší, trochu náročnejší a to zo západu na východ (923 km/8 dní). Prečo v tomto smere? Vždy volím na rozjazdenie rovinatejšie etapy. Keď je začiatok bližšie, môžem kvôli počasiu ľahšie manipulovať so štartom i keď v tomto prípade termín realizácie (14.8.-21.8.2010) bol určený dávno predtým nahlásenou dovolenkou. Trasa musí okrem dvoch najvzdialenejších horizontálnych bodov opäť prechádzať stredom Európy a stredom Slovenska a aby som si to ešte viac skomplikoval, rozhodol som sa navštíviť svoje a aj rodisko J.Hollého, Bradlo a Košariská, ktoré sú rodiskom M.R.Štefánika. Aby táto buditeľská trasa bola kompletná, presmeroval som ju na Uhrovec, zase rodisko Ľ.Štúra a A.Dubčeka. Ako výškový bonus som si naplánoval výstup na Kráľovu hoľu.
 • 2010 Slovenskom zo západu na východ - fotky
 • 2010 Mapa ( klikni na obrázok pre zväčšenie) : • Ísť na bicykli z najjužnejšieho bodu Slovenska na najsevernejší (500 km/4 dni) cez stred Európy a Slovenska som mal v pláne už dávnejšie, ale zrealizovanie tejto (2.7.-5.7.2010) a ďalších ciest po Slovensku som si dal za cieľ v tomto roku. Jednak pod vplyvom minuloročnej práce na štúdii cyklotrás v banskobystrickom kraji, ale i mojom presvedčení, že na Slovensku je množstvo hodnotných diaľkových cyklotrekov, ale nik o nich nevie. Vždy chcem vytvoriť najlogickejšiu variantu po bezpečných cestách a zaujímavých miestach, s využitím a prepojením už existujúcich cyklotrás.
 • 2010 Slovenskom z juhu na sever - fotky
 • 2010 Mapa ( klikni na obrázok pre zväčšenie) : • 2009-Cesta okolo Slovenska na bicykli v zime (rok 2009 za 26 dní 2 100 km, obvod Slovenska je 1 672 km) je len logickým vyvrcholením môjho snaženia prejsť ju v kuse a upútať na krásy Slovenska a možnosti diaľkovej cyklistiky v okolí hranice. Vďaka obmedzeniam v minulosti je pohraničie prírodne zachovalé, cesty sú síce nižšej kvality, ale o to je tam menšia premávka a pre cyklistov sú bezpečnejšie. A ak tam v lete zavítajú nejakí cykloturisti, potom toto snaženie propagácie tejto cyklotrasy nebolo márne, pretože tieto regióny tam turistov potrebujú.
 • 2009 Denník zimnej cesty okolo Slovenska
 • 2009 Pôvodná fotogaléria fotiek zo zimnej cesty okolo Slovenska
 • 2009 Doplnená fotogaléria fotiek zo zimnej cesty okolo Slovenska
 • 2009 Mapa ( klikni na obrázok pre zväčšenie) :
 • 2020 - ( zatiaľ posledná akcia )

 • 2020 - KRÍŽOM KRÁŽOM SLOVENNSKOM - úvodné informácie
 • 2020 - KRÍŽOM KRÁŽOM SLOVENNSKOM - SMS denník a fotogaléria